Qayta sug‘urtalash – bu risklarni bir nechta sug‘urta kompaniyalari o‘rtasida taqsimlash mexanizmi. Uning asosiy vazifasi yirik yoki ommaviy sug‘urta hodisalari yuz berganda sug‘urtalovchini ortiqcha moliyaviy yo‘qotishlardan himoya qilishdir.
O‘zbekistonda qayta sug‘urtalash sug‘urta bozori barqarorligini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi. Qayta sug‘urtalash dasturlari tufayli kompaniyalar yirik obyektlar va murakkab risklarni sug‘urtaga olishlari mumkin.
Rivojlangan qayta sug‘urtalash tizimining mavjudligi sug‘urtalovchilarga jiddiy zararlar sharoitida ham barqarorlikni saqlab qolish imkonini beradi. Bu mijozlar oldidagi majburiyatlarning bajarilish ishonchliligiga bevosita ta’sir ko‘rsatadi.
Sug‘urtalanuvchilar uchun qayta sug‘urtalash sug‘urta to‘lovi to‘liq hajmda va belgilangan muddatlarda amalga oshirilishining qo‘shimcha kafolatini anglatadi.
Alfa Invest bunday mexanizm doirasida faol ishlaydi va o‘z faoliyatini qayta sug‘urtalash uchun ishonchli hamkorlar bilan hamkorlik qiladi.
Kompaniya 20 yildan ortiq vaqt davomida O‘zbekiston sug‘urta bozorida faoliyat yuritib, o‘zini milliy va xalqaro reyting agentliklari tomonidan tasdiqlangan yuqori reyting va barqaror moliyaviy ko‘rsatkichlarga ega bo‘lgan bozorning barqaror va to‘lovga qodir ishtirokchisi sifatida ko‘rsatdi.
Bundan tashqari, Alfa Invest mamlakatimizdagi boshqa yirik sug‘urta tashkilotlari bilan mustahkam hamkorlik aloqalariga ega bo‘lib, tajriba almashish va mijozlarga xizmat ko‘rsatish sifatini oshirish imkoniyatlarini kengaytirmoqda.
Shu tufayli kompaniya mijozlari hatto eng nostandart va murakkab vaziyatlarda ham – katta mulkiy xavf-xatarlar, uchinchi shaxslar oldidagi javobgarlik yoki baxtsiz hodisalar bilan bog‘liq holatlarda ham o‘z manfaatlari ishonchli himoyalanganiga ishonch hosil qilishlari mumkin.
Kvartiraga egalik qilish nafaqat qulaylik va shinamlik, balki atrofdagilar oldidagi ma’lum bir mas’uliyat hamdir. Kvartirangizdagi kichik maishiy avariya ham qo‘shnilar yoki boshqa uchinchi shaxslar uchun jiddiy moliyaviy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Fuqarolik javobgarligi sug‘urtasi bunday vaziyatlarda mablag‘laringizni himoya qilishga yordam beradi - agar zarar sizning aybingiz bilan yetkazilgan bo‘lsa, sug‘urta kompaniyasi jabrlanuvchilarga tovon to‘lashni o‘z zimmasiga oladi.
Xonadon egasining fuqarolik javobgarligini sug‘urtalash nima?
Bu kvartirangizda tasodifan sodir bo‘lgan hodisalar natijasida uchinchi shaxslarga yetkazilgan zararni qoplaydigan maxsus sug‘urta mahsulotidir. U asosiy ko‘chmas mulk sug‘urtasini to‘ldiradi va agar hodisa nafaqat sizning uyingizga, balki boshqalarning mulkiga yoki sog‘lig‘iga ta’sir qilsa, katta xarajatlardan qochishga yordam beradi.
O‘zbekistondagi xonadon egalari uchun bu nima uchun muhim?
Ko‘p qavatli uylarda maishiy avariyalar tez-tez sodir bo‘lib turadi. Kichik suv jo‘mragi pastdagi bir nechta xonadonlarni suv bosishi, nosoz simlar esa yong‘inga olib kelishi mumkin. Sug‘urtasiz zararni o‘z mablag‘laringiz hisobidan qoplashingizga to‘g‘ri keladi, bu yuz millionlab so‘mga tushishi mumkin, ayniqsa bir vaqtning o‘zida bir nechta qo‘shningiz jabr ko‘rgan bo‘lsa.
Fuqarolik javobgarligini o‘z ichiga olgan sug‘urta polisi ushbu moliyaviy yukni sug‘urta kompaniyasiga yuklaydi. Bu, ayniqsa, ta’mirlash va kompensatsiya xarajatlari yuqori bo‘lgan yirik shaharlarda dolzarbdir.
Bu amalda qanday ishlaydi?
1. Shartnoma tuzish. Siz sug‘urta dasturini tanlaysiz va istalgan javobgarlik chegarasini, ya’ni sug‘urta kompaniyasi bir holat uchun to‘lashga tayyor bo‘lgan maksimal summani ko‘rsatasiz.
2. Sug‘urta hodisasining yuz berishi. Agar qo‘shnilar yoki uchinchi shaxslar zarar ko‘rgan hodisa yuz bersa, bu haqda sug‘urtalovchiga xabar berasiz.
3. Zararni baholash. Sug‘urta kompaniyasi mutaxassislari ekspertiza o‘tkazadi, zararni baholaydi va polis shartlariga muvofiqligini tekshiradi.
4. Kompensatsiya to‘lash. Sug‘urta kompaniyasi jabrlanuvchilarga ta’mirlash, tiklash yoki davolash xarajatlarini kelishilgan sug‘urta summasi doirasida qoplaydi.
Bunday polisni kim rasmiylashtirishi mumkin?
Kvartira egalari;
Ijaraga oluvchilar (mulkdor bilan kelishilgan holda);
Muhandislik tarmoqlaridan faol foydalaniladigan ko‘p qavatli uylarda yashovchi oilalar.
Fuqarolik javobgarligi - bu qo‘shimcha himoya bo‘lib, u nafaqat o‘zingizga yetkazilgan zararni qoplashga, balki boshqa shaxslar oldidagi jiddiy moliyaviy majburiyatlardan qutulishga ham yordam beradi. Bugungi kunda bunday sug‘urta polisi uy-joyingiz va oilangiz xotirjamligini har tomonlama ta’minlashning muhim qismiga aylanmoqda.
Qurilish - biznesning eng xavfli sohalaridan biri. Obyektning shikastlanishi, maydondagi avariyalar, tabiiy ofatlar yoki uchinchi shaxslarning da’volari jiddiy moliyaviy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin. Aynan shunday holatlar uchun qurilish-montaj risklarini majburiy sug‘urtalash (QMRS) ko‘zda tutilgan.
QMRS nima
QMRS - bu davlat byudjeti yoki davlat kafolati ostidagi kreditlar hisobidan moliyalashtiriladigan obyektlarni qurishda qo‘llaniladigan majburiy sug‘urta turi. Uning maqsadi - qurilish ishtirokchilarining mulkiy manfaatlarini himoya qilish va kutilmagan hodisalar yuz berganda loyihaning moliyaviy barqarorligini ta’minlashdan iborat.
Sug‘urta nimalarni qoplaydi
QMRS siyosati qurilish-montaj ishlari jarayonida yuzaga keladigan asosiy xatarlarga nisbatan qo‘llaniladi:
qurilayotgan obyektning shikastlanishi yoki yo‘qolishi;
qurilish materiallari va asbob-uskunalarning yaroqsiz holga kelishi;
avariyalar, yong‘inlar, suv bosishi va boshqa favqulodda vaziyatlar;
tabiiy ofatlarning, shu jumladan zilzilalarning oqibatlari;
uchinchi shaxslarning hayoti, sog‘lig‘i yoki mol-mulkiga yetkazilgan zarar uchun javobgarlik.
Shunday qilib, himoya nafaqat obyektning o‘zini, balki butun qurilish jarayonini ham qamrab oladi.
Polis qancha muddatga rasmiylashtiriladi?
Sug‘urta qurilish-montaj ishlarini bajarishning butun davri mobaynida - qurilishning boshlanishidan uning tugallanishigacha amal qiladi. Muddatlar o‘zgarganda, loyiha uzaytirilgan muddatga qo‘shimcha sug‘urtalanishi mumkin.
Nima uchun QMRS rasmiy bo‘lsa ham muhim ahamiyatga ega?
Amaliyotda QMRS ko‘pincha moliyalashtirishni olish uchun majburiy talab sifatida qabul qilinadi. Biroq, uning haqiqiy qiymati to‘satdan xarajatlardan qochish, loyihaning barqarorligini saqlash va avariyalar hamda fors-major holatlarining oqibatlarini minimallashtirish imkoniyatidadir.
Quruvchilar va pudratchilar uchun QMRS - bu kutilmagan hodisalar oqibatlarini bartaraf etishga emas, balki qurilishning sifati va muddatiga e’tibor qaratish imkonini beruvchi xavflarni boshqarish vositasidir.
2026-yil 1-yanvardan O‘zbekistonda so‘nggi yillardagi muhim ijtimoiy islohot – davlat ijtimoiy sug‘urtasining yangi tizimi ishga tushirildi. U fuqarolarni kasallik, homiladorlik, ishdan bo‘shatish va boshqa hayotiy holatlarda himoya qilishga, shuningdek, ijtimoiy xavf va qashshoqlikni kamaytirishga qaratilgan.
Endilikda nafaqalar ish beruvchilar tomonidan emas, balki Davlat ijtimoiy sug‘urtasi jamg‘armasi orqali moliyalashtiriladi, bu esa ish bilan band bo‘lgan fuqarolarning barcha toifalari - davlat va xususiy sektor xodimlari, o‘zini o‘zi band qilganlar, yakka tartibdagi tadbirkorlar, dehqonlar, oilaviy biznes ishtirokchilari va hunarmandlar uchun yagona shart-sharoitlar yaratadi.
To‘lovlar bosqichma-bosqich tayinlanadi: 1-yanvardan - homiladorlik va tug‘ish nafaqasi, 1-iyuldan - vaqtincha mehnatga layoqatsizlik nafaqasi, 2030-yil 1-yanvardan - ishdan bo‘shash nafaqasi. To‘lovlar miqdori ish staji va rasmiy daromadlarga bog‘liq bo‘lib, ijtimoiy himoyaga muhtoj toifalar uchun oshirilgan miqdorlar ko‘zda tutilgan.
Nafaqalar "Raqamli hukumat" raqamli platformasi orqali avtomatik tarzda, ariza va qog‘oz hujjatlarsiz, oluvchini SMS orqali xabardor qilgan holda rasmiylashtiriladi.
Fuqarolar sug‘urta staji va to‘langan badallarni onlayn kuzatib borishi mumkin bo‘ladi. Yangi tizim aholini shaffof va adolatli qo‘llab-quvvatlash, ijtimoiy barqarorlikni mustahkamlash va davlat institutlariga bo‘lgan ishonchni oshirishga qaratilgan.
O‘zbekistonda sug‘urtaning eng ommabop turlari avtotransport, mol-mulk va baxtsiz hodisalardan sug‘urtalash bo‘lib qolmoqda. Ushbu mahsulotlar kundalik xatarlar bilan bevosita bog‘liq bo‘lib, fuqarolar va biznesning muhim aktivlarini himoya qilish imkonini beradi.
Avtomobil sug‘urtasi alohida o‘rin tutadi, chunki u kengaytirilgan himoyaning majburiy turlarini ham, ixtiyoriy dasturlarini ham o‘z ichiga oladi. Mulk sug‘urtasi uy-joy, tijorat ko‘chmas mulki va ishlab chiqarish obyektlari egalari orasida talabga ega.
Baxtsiz hodisalardan sug‘urtalash ko‘pincha kompaniya xodimlari, shuningdek, jismoniy shaxslar uchun qo‘shimcha himoya sifatida qo‘llaniladi. Bunday polislar jarohatlar yoki vaqtinchalik mehnat qobiliyatini yo‘qotish bilan bog‘liq xarajatlarni qoplashga yordam beradi.
Bozorning rivojlanishi bilan bitta mahsulotda bir nechta himoya turlarini birlashtirgan yanada keng qamrovli sug‘urta yechimlariga qiziqish ortib bormoqda.
Yarmarka British Management Universityda bo‘lib o‘tdi. Alfa Invest vakillari talabalar va bitiruvchilarni sug‘urta sohasidagi dolzarb rivojlanish yo‘nalishlari bilan tanishtirdilar, amaliyot va boshlang‘ich pozitsiyalar imkoniyatlari haqida so‘zlab berdilar, shuningdek, barcha qiziquvchilar uchun individual maslahatlar o‘tkazdilar.
Alfa Invest mutaxassislari amaliy tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar, karyera yo‘nalishlari, kompaniya ichidagi ta’lim va bozorda talab qilinadigan asosiy kompetensiyalar haqidagi savollarga javob berdilar.
Talabalarning sug‘urta sohasiga qiziqishi yuqori ekanligini ta’kidladik va taklif hamda tadbirni sifatli tashkil etgani uchun universitetga minnatdorchilik bildiramiz.
Alfa Invest yosh mutaxassislarni qo‘llab-quvvatlashda va kasbiy o‘sish hamda muvaffaqiyatli karyera qurish uchun sharoit yaratishda davom etmoqda.
2026-yildan O‘zbekistonda Transport vositalari egalarining fuqarolik javobgarligini majburiy sug‘urta qilish (OSAGO) bo‘yicha yangilangan qoidalar kuchga kiradi. Ushbu o‘zgarishlar yo‘l harakati ishtirokchilari uchun himoya darajasini oshirish va hozirgi iqtisodiy sharoitlarni e’tiborga olib stavkalarni yangilashga qaratilgan.